Годівля Ad Libitum
Термін «годівля ad libitum» стосується вільного доступу до корму – молока або замінника молока. Цей тип годівлі слід обмежувати першими тижнями життя. Рекомендація вводити корм ad libitum протягом перших трьох-чотирьох тижнів ґрунтується на тому, що травна система теляти призначена для перетравлення молока на початку його життя. Перехід на твердий корм, а відповідно і на спосіб харчування жуйних тварин, потребує певного часу. Тим не менше теля має бути здатним засвоювати необхідні поживні речовини, оскільки в іншому випадку сприйнятливість телят до різних захворювань зростає, і їхній оптимальний розвиток може порушуватися.
Обмежувальна годівля
При обмежувальній годівлі теля отримує кількість корму, яка призначається для нього згідно з фіксованим планом годівлі. Через відповідне відчуття голоду, створене таким чином, теля заохочується якомога швидше починати споживати твердий корм. Спочатку споживається лише невелика кількість корму, однак, він відіграє особливо важливу роль у формуванні ферментів, необхідних для травлення.
Залежно від кількості корму та концентрації замінника молока, обмежувальна годівля може призвести до того, що теля не зможе задовольнити свої потреби в енергії з виділеною йому кількістю корму. Це може зумовлювати зниження набору ваги, якщо не пропонується компенсації у вигляді якісного додаткового корму, або телята не споживають його в достатній кількості.
Витрати
Вартість годівлі ad libitum також не варто недооцінювати. Молоко – дуже дорогий продукт харчування. Через велике споживання молока споживання твердого корму тваринами затримується, тому в годівлю потрібно вкласти більше грошей. Прийняття рішення щодо запровадження або проти годівлі ad libitum, в принципі, залежить від особистої думки та умов ведення господарювання. Телят, яких годують аd libitum, слід утримувати в окремих клітках протягом перших 3 тижнів життя, доступ до молока таким тваринам необхідно забезпечити у будь-який час. Пізніше можна перейти до групового дорощування і поступово зменшувати кількість молока, щоб відлучити телят від молока у віці близько 10 тижнів.
Скільки потрібно теляті?
Щоб покрити середні потреби теляти у перші тижні життя, йому щодня потрібно згодовувати близько 1 кг замінника молока. У випадку, коли кількість корму становить 6 л та 125 г замінника молока/л води, цього досягнути неможливо. При кількості корму 6 л із концентрацією 160 г /л необхідна добова кількість замінника молока має становити 960 г. Стандартні корми досить часто відрізняються від цього — концентрація обмежена до 120-140 г/л.
З годівлею ad libitum ситуація дещо інша. Експерименти показали, що споживання корму тваринами, яких годують за системою ad libitum, сягає до 11 л молока на день. При цьому дуже важливо, щоб молоко завжди було доступне для телят. У тварин ніколи не має виникати відчуття, що вони не можуть випити скільки хочуть, оскільки наступного разу питимуть молоко занадто поспішно, через що можуть виникнути проблеми з травленням.
Висновок
Звісно, Ви можете вирощувати телят за допомогою будь-якого методу. За обмежувальної годівлі слід бути уважним, щоб концентрація замінника молока була достатньо високою. Під час годівлі ad libitum у тварини протягом перших кількох тижнів її життя завжди повинно бути достатньо молока — вона має його споживати за бажанням. Досить важливо, щоб телята швидко починали їсти твердий корм, адже рубець повинен добре розвиватися. Тому молодняку слід пропонувати твердий корм якомога раніше, навіть якщо його споживання все ще обмежене протягом перших кількох днів. Для цих потреб добре підходять спеціальні мюслі для телят, оскільки вони дуже смачні і добре ними поїдаються.
Основні дані
- 43 теляти симентальської породи
- 2 групи
- Годівля ad libitum протягом 4 тижнів
- Обмежувальна годівля з 6-ма літрами на добу
5 тижнів – замінник молока JOSERA IgluVital
Ще 7 тижнів – із замінником молока JOSERA Optimil
1. Ad libitum – Група
Середнє споживання корму підвищене до 14,6 літра на день протягом перших чотирьох тижнів. Окремі тварини отримували до 22 літрів на день на четвертому тижні життя. Це підтверджує, що IgluVital (порошковий замінник молока) має чудові смакові якості та добре переноситься тваринами у дуже великих кількостях.
Рисунок 1. Середнє споживання корму в літрах / добу, Університет прикладних наук Вайнштефан-Тріздорф (Йохе 2018)
Рисунок 2. Розвиток ваги, a і b, суттєво відрізняється один від одного, (Йохе 2018)
3. Чи вищий вихід молока за рахунок годівлі телят ad libitum?
Численні наукові дослідження підтвердили важливість інтенсивного дорощування та пов’язаного з цим підвищення прибутковості в молочному скотарстві. Інвестиції в новонароджене теля, особливо в перші тижні життя, завжди виправдовуються. Наступна таблиця показує зв’язок між більшими щоденними приростами під час фази годівлі та вищим виходом молока у 1-й лактації.
Постачання поживних речовин регулює швидкість поділу клітин на ранній фазі їхнього росту, таким чином розвиток органів і майбутня продуктивність молочної корови «програмується» через інтенсивність годівлі. Цей ефект називається метаболічним програмуванням.
Телята, які вирощуються з обмеженим запасом поживних речовин, можуть досягти бажаного розміру лише на більш пізньому етапі завдяки компенсаторному зростанню, але це не матиме позитивного впливу на подальшу продуктивність. Це пов’язано з тим, що цей подальший ріст відбувається в наступній фазі росту клітин, а не під час фази первинного поділу клітин. Тому компенсаторний ріст допомагає скорегувати масу тіла, але не впливає на системи органів (вплив на їх розвиток відбувається у перші тижні життя).
Рисунок 3. Маса органів в г / кг живої ваги, (Гайгер та ін., 2016)
Позитивне дозрівання органів у телят
Результати американського дослідження в Університеті Блексбурга ілюструють ефекти метаболічного програмування.
Зміст дослідження:
Дві дослідні групи годували обмежено та інтенсивно протягом 8 тижнів.
Результат:
На 8-му тижні життя телята, яких годували інтенсивно, були на 24,5 кг важчими, ніж тварини з групи з обмеженою годівлею.
Порівняння відібраних органів показало значно більшу масу органів у розрахунку на живу масу в кг у телят, які були на інтенсивній годівлі.
Висновок:
Це означає, що певні органи генерують більш високий ріст клітин по відношенню до всього організму під час інтенсивного надходження поживних речовин.
Рисунок 4. Тканини вим’я та молочної залози у г (Зоберон та Ван Амбург 2017)
Позитивний розвиток тканини вим’я у телят
Зоберон та Ван Амбург (2017) також змогли довести вплив метаболічного програмування на розвиток тканини вим’я.
Зміст дослідження: Дослід з годівлі з двома дослідними групами, одну з яких годували обмежувано з 0,6 кг / добу порошкового замінника молока, а другу групу – годували інтенсивно з 1,3 кг порошкового замінника молока на добу.
Результат: результати гістологічного дослідження на Рисунку 4 чітко показують, що на 54 день життя, у тварин, яких годували інтенсивно, порівняно з телятами з групи з обмежуваною годівлею, виявили значно більш розвинену тканину вим’я та молочної залози.
Рисунок 5. Зменшення рівня захворюваності як функція споживання замінника молока (Шульдт та Дінзе 2016)
Позитивний ефект на здоров’я телят і подальшу продуктивність молочних корів
У дослідженні з 532 телятами Шульдт і Дінзе (2016) показали, що телята з більшим споживанням замінника молока проявляють нижчий рівень захворюваності. Окрім ефекту метаболічного програмування, це також позитивно впливає на продуктивність молочної корови протягом подальшого життя.
Результати дослідження коротко:
- На 28-й день життя споживання корму в групі ad libitum досягало в середньому 14,6 літрів на добу (максимум 22 літри на добу).
- На 35-й день життя різниця у вазі між двома дослідними групами становила, в середньому, 15,2 кг на користь групи ad libitum.
- Під час відлучення на 86-й день життя телята, як годувалися ad libitum, демонстрували середню перевагу у вазі у 8,4 кг.
11 тижнів: 139 кг
- За допомогою порошкового замінника молока IgluVital можна досягти споживання великої кількості корму до 22 літрів на тварину та добу, що не викличе проблем.
- При інтенсивній годівлі IgluVital можна використовувати для досягнення дуже високого збільшення росту. Протягом перших 5 тижнів середній приріст становить 968 г на тварину та день. Це робить телят більш витривалими, так що додаткові витрати на лікування під час фази вирощування можна зекономити.
- Більш високі витрати на корм – на 21,6 кг порошкового замінника молока – компенсуються додатковими приростами на 15,2 кг живої ваги вже до 35-го дня життя. Ця перевага відчувається одразу після продажу телят. Однак найбільша економічна вигода виникає завдяки більш ранньому віку першого отелення та збільшенню молочної продуктивності під час пізньої лактації у молочної корови.
10, 6 тижнів: 122 кг
Рекомендації JOSERA для вирощування телят при годівлі ad libitu
- Після народження випоювати молозиво потрібно мінімум двічі по 3-4 л на один прийом. Молозиво слід здоїти відразу після отелення та запропонувати теляті.
- Щоб досягти доброго забезпечення поживними речовинами протягом перших чотирьох тижнів життя, ми рекомендуємо порошковий замінник молока JOSERA IgluVital.
- Під час подальшої фази годівлі можна перейти на більш дешевий порошковий замінник молока.
- Для гарного розвитку рубця твердий корм та вода повинні бути вільно доступними протягом перших тижнів життя тварин.
- Щоб уникнути розмноження мікробів у кормі, миски слід промивати двічі на день теплою водою.
Важливо!
Пам’ятайте, більш пізні помилки у вирощуванні та годівлі тварини також здатні негативно вплинути на її продуктивність протягом усього життя, тож, можуть нівелювати позитивні результати інтенсивного вирощування телят. Із цієї причини слід подбати про те, щоб пропозиція корму для подальшого вирощування молодняку великої рогатої худоби відповідала його потребам, це зможе забезпечити оптимальні умови, особливо у період запліднення та отелення.
Часті питання (FAQ)
За рахунок інтенсивного вирощування телят, відбувається їх метаболічне програмування, покращується розвиток органів, а перше отелення можу бути у більш ранньому віці. Також інтенсивна годівля телят позитивно впливає на продуктивність молочної корови протягом подальшого життя.
Відра для годівлі завжди повинні бути наповнені, щоб, по можливості, телятам вистачало корму до наступного прийому їжі.
Тут Ви дізнаєтесь, як клітина ділиться (гіперпластичний ріст) на перших тижнях життя і як клітини ростуть (гіпертрофічний ріст) при подальшому вирощуванні.
Рекомендоване значення для підкислення молока становить: pH 5,5.
Експеримент показав, що обсяг споживання випойки збільшується в середньому до 14,6 літрів на четвертому тижні життя. Це означає, що коли молоко чи розчин замінника молока є у вільному доступі, теля випиває в середньому 14,6 літрів на добу до 4-го тижня.
Досліди з годівлі показали, що витрати на більше споживання корму – до 21,6 кг порошкового замінника молока –компенсуються вже до 35-го дня життя в результаті збільшення продуктивності/приросту на 15,2 кг живої маси. Ця перевага відчувається одразу після продажу телят. Однак найбільша економічна вигода виникає завдяки більш ранньому віку першого отелення та збільшенню молочної продуктивності під час пізньої лактації у молочної корови.
Вас також можуть зацікавити:
JOSERA DairySafe – щоб печінка була здорова та функціональна
Печінка, як центральний орган в процесі обміну речовин, піддається сильним навантаженням в період навколо отелення (транзитний період).
Що таке захворювання блутанг (блакитний язик)?
Що таке вірус блутангу та на що Ви повинні звернути увагу? Детальніше про симптоми цього захворювання, які лікувальні та які профілактичні підходи існують читайте в посібнику JOSERA.